RIKUn koulutukset ja seminaarit

RIKUn vapaaehtoisten peruskurssit

RIKUn toiminnan laajentuessa vapaaehtoisia tarvitaan jatkuvasti lisää. Vapaaehtoistyöntekijämme voivat toimia puhelinpäivystäjinä, verkkotyössä ja tukihenkilöinä. Lue lisää vapaaehtoistoiminnastamme

Koulutamme säännöllisesti vapaaehtoisia toimintaamme eri puolilla Suomea. Peruskurssimme kestävät noin 40-60h. Ennen koulutusta on RIKUn työntekijän kanssa yhteinen arviointi tehtävän sisällöstä ja sopivuudesta hakijalle.


Mikäli alueellasi ei ole lähiaikoina alkamassa koulutusta, voit olla yhteydessä lähimpään aluetoimistoomme tai palvelupisteeseemme ja kertoa kiinnostuksestasi yhteystiedot.

Tarkistamme oikeusrekisterikeskuksesta jokaisen vapaaehtoisen rikostaustan (laki 148/2014)

RIKUn lähiaikojen uudet vapaaehtoisten peruskurssit:

Päivitämme tiedot peruskursseista sitä mukaan kun kurssien aikataulut varmistuvat. Alla tietoa eri paikkakunnille suunnitelluista kursseista.

Rovaniemi 19.9. - 21.10.2017 ja Itä-Lappi 6. - 8.10.2017.
Kursseihin liittyvät yhteydenotot ja kyselyt voi tehdä osoitteeseen lappi@riku.fi.

Turussa peruskurssi 20.9. - 11.11.2017. Koulutus jakautuu seitsemään arki-iltaan ja neljään lauantaihin. Jos kiinnostuit, lue lisää ja hae riku.fi/tule+vapaaehtoiseksi tai ole yhteydessä toiminnanohjaaja Leila Taipale 050 340 3580 leila.taipale@riku.fi tai Tuula Kiviniemi 050 440 8126 tuula.kiviniemi@riku.fi.  

Seinäjoella syys-marraskuun 2017 aikana, tarkempi aikataulu selviää myöhemmin. Tiedustelut Tiina Autio p. 040 350 3923 tai Terhi Laitala  p. 044 705 1931.

Tampereella 26.9.2017-16.1.2018. Lisätiedot ja kyselyt Pirkanmaan palvelupiste p. 050 309 1551 tai riku.pirkanmaa@setlementtitampere.fi.

Raahessa tammikuu 2018. Lisätiedot  p. 050 463 6188, paivi.kiiskila@riku.fi tai pohjoissuomi@riku.fi.

Meri-Lapissa pidetään peruskurssi 28.9.-11.11.2017. 

Kokkolassa loka-joulukuun aikana. Kurssiin liittyvät yhteydenotot ja kyselyt osoitteeseen lansisuomi@riku.fi.

Hyvinkäällä järjestetään 45 oppituntia kestävä vapaaehtoistyön koulutus 17.10. - 4.12.17. Lisätiedot: Tuija Hellsten p. 0400 875 395 tai tuija.hellsten@riku.fi.

Savonlinnassa peruskurssi 21.9.2017 alkaen. Tiedustelut taru.piironen@riku.fi tai 0440 756 797.

Lappeenrannassa peruskurssi 26.9-16.11.2017  välisenä aikana. Lisätiedot Maarit Kuntola 050 501 7994 tai maarit.kuntola@riku.fi. Yhteydenotot 8.9.2017 mennessä. 

Mikkelissä peruskurssi 11.1.-18.3.2018 välisenä aikana. Lisätiedot Liisa Haapea 0400 922 310 tai liisa.haapea@riku.fi.  

Oulussa järjestetään vapaaehtoistyön koulutus 10.11.2017-17.1.2018. Mikäli kiinnostuit, lue lisää www.riku.fi/tule+vapaaehtoiseksi ja hae koulutukseen täyttämällä verkkolomake viimeistään 15.10.2017. Lisätiedot Tanja Korkala, 044 786 8894, tanja.korkala@riku.fi tai Inka Poikela, 050 324 7178, inka.poikela@riku.fi.  '

Porvoossa järjestetään vapaaehtioistyön koulutus  26.10-28.11.2017. Lisätiedot Sofia Eklund, 040 652 8341, sofia.eklund@riku.fi.