Koulutukset, tapahtumat ja seminaarit

Vapaaehtoisten peruskurssit

  • RIKUn toiminnan laajentuessa vapaaehtoisia tarvitaan jatkuvasti lisää. Vapaaehtoistyöntekijämme voivat toimia puhelinpäivystäjinä, verkkotyössä ja tukihenkilöinä. Lue lisää vapaaehtoistoiminnastamme
  • Koulutamme säännöllisesti vapaaehtoisia toimintaamme eri puolilla Suomea. Peruskurssimme kestävät noin 40-60h. Ennen koulutusta on RIKUn työntekijän kanssa yhteinen arviointi tehtävän sisällöstä ja sopivuudesta hakijalle.
  • Mikäli alueellasi ei ole lähiaikoina alkamassa koulutusta, voit olla yhteydessä lähimpään aluetoimistoomme tai palvelupisteeseemme ja kertoa kiinnostuksestasi yhteystiedot.
  • Tarkistamme oikeusrekisterikeskuksesta jokaisen vapaaehtoisen rikostaustan (laki 148/2014)

Hae vapaaehtoiseksi!

Seuraavat vapaaehtoisten peruskurssit:

Päivitämme tiedot peruskursseista sitä mukaan kun kurssien aikataulut varmistuvat. Alla tietoa eri paikkakunnille suunnitelluista kursseista.

Haku kevään kurssille 15.2.2020 mennessä.

  • ITÄ-LAPPI maaliskuu-toukokuu. Lisätietoja Jonna-Tuulia Julkunen 0400 970 081, jonna-tuulia.julkunen@riku.fi
  • JOENSUU 4.3.–29.4. Lisätietoja Annariina Korpelainen 040 725 6001, itasuomi@riku.fi
  • KAJAANI 24.3. alkaen. Lisätietoja Jaana Vanhala 040 822 5200, jaana.vanhala@riku.fi tai Jouni Kananen 050 599 0279, jouni.kananen@riku.fi
  • KANTA-HÄME käynnistyy maaliskuussa Hämeenlinnassa. Lisätietoja Rebekka Wadhwa 050 378 2877, rebekka.wadhwa@riku.fi
  • KEMI 17.3. alkaen. Lisätietoja Hannele Mäkiollitervo 040 631 8550
  • KUOPIO 10.3.–22.4. Lisätietoja Eila Kersalo 050 557 6712, eila.kersalo@riku.fi  tai Sari Nykänen 050 557 6711, sari.nykanen@riku.fi.
  • LAPPEENRANTA 12.3.–14.5. Lisätiedot Maarit Kuntola 050 501 17994, maarit.kuntola@riku.fi
  • MAARIANHAMINA 30.3. alkaen (kurssi järjestetään ruotsiksi). Lisätietoja Ann Kvarnström, 04573455777, ann.kvarnström@riku.fi
  • MIKKELI 18.3.–28.4. Lisätietoja Liisa Haapea 0400 922 310, liisa.haapea@riku.fi
  • OULU 13.3.–28.4. Lisätietoja Inka Poikela  050 3247178, inka.poikela@riku.fi
  • PIRKANMAA 26.3. alkaen Tampereella. Lisätietoja Tarja Plihtari 050 525 8263, tarja.plihtari@riku.fi
  • PORI 1.3.–6.5. Lisätietoja Tuija Mäntylä 050 593 6706, tuija.mantyla@riku.fi
  • PORVOO maaliskuu-toukokuu. Lisätietoja Tuula Kiviniemi 0406528341, tuula.kiviniemi@riku.fi
  • PÄIJÄT-HÄME 11.3.–21.4. Lisätiedot Kati Ulmala 050 402 1158, kati.ulmala@riku.fi
  • PÄÄKAUPUNKISEUTU 21.3.–28.5. Lisätietoja Anne Veijola 040 523 0595, anne.veijola@riku.fi tai Piia Kanniainen-Anttila 040 672 0988, piia.kanniainen-anttila@riku.fi
  • RAAHE mahdollisuus osallistua kurssille Oulussa 13.3.–28.4. Lisätietoja Inka Poikela 050 3247178, inka.poikela@riku.fi
  • RAUMA 5.3.-5.5. Lisätietoja Heidi Väkiparta 050 375 5336, heidi.vakiparta@riku.fi
  • RIIHIMÄKI syyskuussa. Lisätietoja Rebekka Wadhwa 050 378 2877, rebekka.wadhwa@riku.fi
  • SALO mahdollisuus osallistua kurssille Turussa 26.2–22.4. Lisätietoja Sirkku Opacic 050 440 8126 (talar också svenska), sirkku.opacic@riku.fi tai Leila Taipale 050 340 3580, leila.taipale@riku.fi
  • SAVONLINNA ja VARKAUS syyskuussa 2020. Lisätietoja Taru Piiroinen 0440 756 798, taru.piiroinen@riku.fi
  • SEINÄJOKI 14.3. alkaen. Lisätietoja Tiina Autio 040 350 3923,  tiina.autio@riku.fi
  • TURKU 26.2–22.4. Lisätietoja Sirkku Opacic 050 440 8126 (talar också svenska), sirkku.opacic@riku.fi tai Leila Taipale 050 340 3580, leila.taipale@riku.fi
  • YLÄ-LAPPI 13.–2.4. Koulutus järjestetään Ivalossa. Lisätietoja Katja Huotari 040 669 5383, katja.huotari@riku.fi

Lue lisää vapaaehtoistoiminnastamme


Hakuprosessi on kolmivaiheinen

  1. Täyttämällä verkkolomakkeen, voit ilmaista kiinnostuksesi Rikosuhripäivystyksen vapaaehtoistyöstä.
  2. Tämän jälkeen sinuun ollaan yhteydessä puhelimitse. Puhelinhaastattelun aikana käydään läpi tarkemmin RIKUn vapaaehtoistoimintaa ja mietitään, sopiiko toiminta sinulle.
  3. Osa kiinnostuneista kutsutaan henkilökohtaiseen tapaamiseen, jossa arvioidaan yhdessä tehtävän sopivuutta.

Hae vapaaehtoiseksi!